top of page

Mindfulness MBSR Eğitmenlik Eğitimi Katılımcı Yorumları

240 saatin üzerinde yüz yüze eğitim, en az 5 saat süpervizyon, 600 saat kişisel çalışmalar ile toplam 840 saati, 5 günlük sessiz inzivayı ve süpervizyon sürecini başarıyla tamamlayan mezunlarımız, Mindfulness MBSR eğitmenlerimizin MindCare ve IMA ile çalışma deneyimlerini paylaşıyorlar.

HAZAL ŞEN

"Mindfulness hayatımda daha da derinleşmeye başladıkça bunu başka insanlarla paylaşma isteğim her geçen gün arttı ve eğitmenlik eğitimi almaya karar verdim. Mindcare’i hep takip ediyordum zaten, eğitmenlik sürecinde de tercih etmemin en önemli nedenlerinden biri Selin ve Kıvılcım’ın Mindfulness ve MBSR alanında ne kadar deneyimli, bilgili, profesyonel aynı zamanda şefkatli olduklarını bilmemdi. Eğitim içeriğini incelediğimde de her şeyin ne kadar detaylı ve incelikli olduğunu gördüm. IMA’nın eğitmen kadrosu, her bir modülün içeriği, süreci ile bu işin ne kadar disiplin ve profesyonellik gerektirdiğini tekrar anladım. Eğitmenlik eğitimi süreci, öyle derin ve güçlüydü ki hayatım boyunca orada öğrendiklerim ve deneyimlediklerim bana destek olmaya devam edecek. Her modülde daha da derinleştik, güçlendik. Çok değerli eğitmenlerle çalıştık. Alanlarında ne kadar profesyonel oldukları sadece anlattıklarıyla değil, var oluşlarıyla görülüyordu. O yüzden de hem eğitim içeriğiyle hem eğitmenleriyle çok donanımlı bir süreç geçirdik. Ne kadar çok şey öğrendiğimizi eğitimden sonra, eğitmenlik sürecimde daha da net gördüm. Hem teorik hem pratik olarak bizi olabilecek en iyi şekilde hazırladılar. Her sorumuz, ihtiyacımız her zaman şefkatle ve anlayışla karşılandı, cevaplandı. Eğitim boyunca IMA eğitmenlerine de Selin ve Kıvılcım’a da her zaman kolayca ulaşabiliyor olmamız ve bize destek olunması, süreci öyle kolaylaştırdı ve güvende hissettirdi ki. Her şey için çok teşekkür ederim."

ESİN ALPTEKİN İNCEDİKEN

"Bu programı seçmekteki ana kriterim dünya çapında kabul gören bir eğitim olması ve programın öğretim kadrosunun deneyimli ve multidisipliner olmasıydı. Ve bunu tam anlamıyla karşıladı. Kıvılcım ve Selin’in yolculuk boyunca gerek eğitim materyalleri, gerek bütün modüllerdeki yaptıkları konulara ek açılımlar, kendi deneyimlerini cömertlikle paylaşmaları ve her sorunda destek olmaları, yüksek standartları olan bu eğitimi keyifle ve güvenle bitirmemi sağladı. Arada MBSR programını açmak zorunda olmak ve orada aldığım süpervizyon hem kendimle ilgili hem de eğitimi aktarmamla ilgili çok önemli içgörüler kazandırdı. 15 ay ilk başta uzun görünmüştü ama hem teoride hem de pratikte demlenmek için bu zaman gerekiyormuş. Ve son olarak da bu program boyunca birlikte yürüdüğüm arkadaşlar, onların varlıkları ve destekleri için şükran doluyum."

GÖNÜL ÇAKIR

"Mindfulness’ın kişisel olarak hayatıma oldukça katkısı oldu. Bir noktada eğitmenliğini yapmaya karar verdim ve bu eğitimi kimden alabileceğimle ilgili bir arayışa girdim. Alanında uzman kişilerden ve gerçekten mindfulness hayatının bir parçası olmuş kişilerden bu eğitimi almak istiyordum. Karşıma Kıvılcım ve Selin’in birlikte kurduğu Mindcare çıktı. Bu eğitime kayıt olurken önce onlara güvendim, ikisinin de psikoloji temelinin olması ve mindfulness alanında yıllardır çalışıyor olmaları beni bu eğitime katılabileceğimi düşündürdü. IMA’nın eğitmenlerini de uzunca araştırdım ve aradığım şeyin burada olduğunu hissettim; alanında uzman ve  mindfulness’ı hayatının bir parçası olmuş eğitmenler. Başvuru sırasında da deneyime ve pratiğe önem veriyor olmaları ve titizlikle çalışıyor olmaları beni etkilemişti.

Eğitim sürecinde de tüm beklentilerim karşılandı ve hatta daha fazlasını buldum. Tüm eğitmenler ayrı ayrı mindfulness alanında uzman kişiler, mindfulness’ı bedenselleştirmenin ne olduğunu her biriyle çalışırken gördüm ve en çok bu bana ilham oldu ve eğitmenliğimle ilgili yol gösteren noktalardan biri oldu. Yıllardır bu alanda çalışıyor olmaları ve bu deneyimlerinden paylaştıkları bilgiler kendi gruplarımda bolca aklıma getirdiğim bilgiler oldu. 

Eğitimdeki her bir modül, uygulamaya ve deneyime dayalı olduğu için öğrendiklerimin daha kalıcı olmasını destekledi. Eğitim sürecinde, meditasyon seansları ile, akran gruplarıyla ve süpervizyonla hem kişisel pratiklerimin hem de eğitmenlik tarafının oldukça desteklendiğini hissettim.

 

Tüm bu süreçte Mindcare’ın eli her zaman sırtımızda gibiydi. Tüm destekleriyle, ne zaman neye ihtiyaç duysak bizimlelerdi. Selin ve Kıvılcım eğitmenlik programında koordinatör olarak bulunsalar da kendi eğitmenlik süreçlerdeki deneyimleriyle ve bilgileriyle onlar da oradaydı. İyi ki bu programda olmuşum diyorum, tüm eğitmenlerle ve eğitmenlik eğitiminde tanıdığım arkadaşlarımla, Kıvılcım ve Selin’le olmak çok güzeldi."

GÖZDE TUTANÇ

"Mindfulness MBSR Eğitmenlik Programına başlamak hayatımı derinden zenginleştiren bir karardı. Uzun ve özverili bir yolculuk olmasına rağmen inanılmaz bir deneyime dönüştü. Bu program bana sadece başkalarına farkındalık yolculuklarında rehberlik edecek araç ve bilgileri sağlamakla kalmadı, aynı zamanda kendi hayatım için çok değerli içgörüler ve öğretiler kazandırdı."

ASLI DURMUŞOĞLU

"Mindfulness ile ilgilendiğimden beri Türkiye’de açılan MBSR Eğitmenlik Programlarını yakından takip ediyordum. Mindcare Akademinin eğitmen kadrosu, bu kadro ile yüz yüze eğitim alma fırsatı, uzun bir eğitimde her konuda destek alabilecek olmak karar vermemde kilit noktaları oluşturdu. Her buluşmamızda iyi ki dedim , çünkü her noktası titizlikle tasarlanmıştı. Yaşamımdaki köklü değişimler de bu eğitim sırasında oldu. Programın kendisi, eğitmenlerim ve arkadaşlarım sayesinde bu süreci şefkatle ve cesaretle tamamladım. Mindcare ile “Yeniden Başla”dım diyebilirim."

MERVE ONURSAL

 "Mindcare ile MBSR eğitimine başlamadan önce, eğitimlere bakış açım beni bulunduğum yerlerden ileriye taşımasıydı. Yani, A noktasından B noktasına gitmek için bir araç olarak görüyordum. Bununla beraber aldığım MBSR eğitimi ile şunu fark ettim ki; A noktasından sadece B noktasına değil her yere gidilebilirmiş. Bunu yapmak için de ne ideal bir yol ne tek bir doğru ne minimum hız ne de başka bir “olması gereken”ler listesi varmış. Bu eğitimi almayı kolaylaştırdıkları için Selin ve Kıvılcım'a ayrıca çok teşekkür ederim."

HATİCE PARS

"Mindfulness eğitmenliği yolculuğumda şifa, algımın dönüşümü oldu.  Bu yolculuğa başlarken bir öğretim üyesi olarak çalışmaktaydım. Ders verme, araştırmalar yapma ve anda olamadan ailemle, çocuğumla ve en önemlisi kendimle etkin bir paylaşım yapamadan sürekli bir koşturmaca içerisinde hayat akıp giderken, son yıllarda özellikle ben kimim? Ne yapıyorum? Hayatımda ki amacım ne? Yaşadığım ortamdaki ciddi sıkıntılar, zorluklar, sürekli yaşanan stres ve tüm bunların bedenime, ruhuma olan olumsuz yansımaları ve ben “Kendim için ne yapabilirim?” sorusu ile başladı arayışım.  İlk katıldığım 8 haftalık MBSR programı sonrasında, yaşadığım ıstıraptan (tam anlamıyla bu kelime ile özetlenebilir, bitmek bilmeyen bir acı) özgürleşmek için daha derinlemesine bir eğitim almak ve bildiklerimi başkalarını da öğretmek, onlara da şifa olmak istedim. Bu süreçte nereden bu eğitimi almalıyım diye araştırırken, katıldığım tanıtım toplantıları içinde kalbime dokunan ve beynimde de tamam işte budur dediğim yer benim için “Mindcare” oldu.   Her şeyde yaptığım araştırmacı ruhumla bir akademisyen olarak, bu kuruluşun içindeki eğitmenleri de ayrıntılı inceledim ve eğitmenlerin, süpervizörlerin geçmişleri, kariyerleri ve pratikleri beni çok etkiledi. Tanıtı toplantısından sunumları, o disiplinli ve aynı zamanda eğlenceli, öğretici ve yönlendirici kısaca o tetikte dinginlik halleri beni çok etkiledi. Özellikle bu süreç çok deneyimsel bir süreç olduğu için, teorik bilgiden çok ihtiyacım olan şey bunu yaşayabilmek ve gerçekten bunu yaşayan ve yaşatan rehberlere ihtiyacım vardı. Anlatılan her şeyin ve öğretinin, eğitmenlerin üzerinde olması en kıymetlisiydi. Mindfulness kavramının bedenselleştiği yerdi burası. Bize aktarılmaya çalışan her şey onların üzerinde vardı ve bu teorik bilgiyle birleşince, karanlığıma yavaş yavaş ışık tutulmaya başlandı.  Bu programa tek gerçek zaman olan şimdi ve bu anda kalabilmeyi öğrettiği için, kendimi ve çevremde olanları açık, yargısız ve nazik bir tutumla yaklaşabilmeyi ve yaklaşamadığım anlarda da o tarafa geçebilme bilgeliğini, her ne oluyorsa olanla kalabilme esnekliğini ve ağaca bakarken ormanı da görebilmeyi öğrettiği için şükranlarımı iletiyorum.  Başlangıçta bu eğitimde benim için önemli kısmı kanıt temelli bir pratik olması ve program ile ilgili kanıt düzeyi yüksek çok fazla bilimsel çalışma olmasıydı, ancak süreçte özellikle bu pratikleri günlük hayatımda uygulayan bir insan haline gelmek ve kendi yaşam yolculuğumda meydana gelen değişimler en kıymetlisi oldu.  Sadece bilgi aktaran değil, rehberlik eden, doğru sorular soran ve etik kuralları takip eden rehberler tarafından bu eğitimi aldığım için çok şanslıyım." 

bottom of page