top of page

MindCare Hakkında

Kıvılcım & Selin

MindCare Hakkında Selin ve Kıvılcım

MindCare - Zihin-Beden Temelli Yaklaşımlar Akademisi, mindfulness, şefkat ve travma çözümlemesi temelli psikoeğitim programları, etkinlikler, inzivalar, atölyeler, danışmanlık hizmetleri ve uluslararası standartlarda profesyonel eğitmen eğitimi programları sunan, İstanbul - Türkiye merkezli bir kuruluştur. Zihin-beden temelli müdahale alanlarımız yetişkinler, çocuklar ve ergenler için olduğu kadar okulları ve kurumsal şirketleri de kapsar. 

MindCare olarak zihin-beden bütünlüğüne inanıyoruz ve herkesin kendi deneyimine doğrudan bakabilmesine alan açmak istiyoruz. İnsan deneyimiyle çalışmanın kırılganlığının ve sorumluluğunun farkındayız, bunun için size geçici çözümler yerine güvenli yolu gösterme niyetindeyiz. Bu yolda kıdemli, uzun yıllar kendi yolunu yürümüş ve dünya standartlarında eğitmenleri; kanıta dayalı içerikleri ve tutkulu bir ekibi bir araya getirme fikriyle motive oluyoruz. Bütünleştirici ve çok disiplinli bir bakış açısı doğrultusunda mindfulness ve şefkat uygulamalarını beden temelli yaklaşımlarla ilişkilendirme niyetindeyiz.

 

Klinik Psikolog ve Mindfulness - Şefkat Eğitmeni Kıvılcım Kıran ve Uzman Psikolog ve Mindfulness Eğitmeni Selin Ilgaz tarafından kurulan MindCare Akademide açık fikirlilik, kapsayıcılık, şefkat ve bütünsel gelişim değerlerini paylaşıyoruz. İnsan olmanın zorluklarıyla esnek dayanıklılık ve şefkatle yüzleşmek, ortak insanlığımız için empati kurmak ve kendimizin her parçasını açıklık ve kabulle bütünleştirmek yaşam amacımızın bir parçasıdır. Bu yolda birbirimizi ve yolumuzun kesiştiği herkesi desteklemeyi niyet ediyoruz.

Özgeçmişlerimize buradan ulaşabilir, bizimle iletişime geçerek farklı programlarımız ve eğitmenlik yolculuğu hakkında daha fazla bilgi alabilirsiniz.

MindCare Ekibi

Kıvılcım Kıran Gen.jpeg

Kıvılcım Kıran

MindCare Ortak Kurucu
Program Koordinatörü

Klinik ve Örgütsel Psikolog
Mindfulness (MBSR/MBCT) ve Şefkat Eğitmeni

Kıvılcım 2015 yılından beri mindfulness ve şefkat konuları ile ilgileniyor ve 2016 yılından beri akredite mindfulness ve şefkat eğitmeni.  Üzerine çalışıp, düşünmeyi, paylaşmayı en çok sevdiği konular toksik stres, tükenmişlik, kaygı, anlam, kompleks travma, travma sonrası gelişim ve şefkat.

Mindfulness eğitmenlik eğitimini İngiltere’de Oxford Üniversitesi (Mindfulnes Temelli Bilişsel Terapi) ve Bangor Üniversitesi’nde (Mindfulnes Temelli Stres Azaltma ve Bilişsel Terapi) ve Almanya merkezli IMA (Institute of Mindfulness Based Approaches)'da  alan Kıvılcım ayrıca Paul Gilbert’ın kurucusu olduğu Compassionate Mind Merkezinden şefkat odaklı terapi üzerine eğitimler aldı ve Şefkatli Zihin Programı eğitmenidir.  Travma çözümlemesi alanlarında ise Somatik Deneyimleme ve EMDR ekollerini kullanmaktadır. Kıvılcım ayrıca temel düzeyde Psikodinamik terapi, Bilişsel Davranışçı Terapi, Gottman Çift Terapisi alanlarında eğitim almıştır. 

Psikoloji ve Tarih alanlarında lisans, Klinik Psikoloji ve Örgütsel Psikoloji alanlarında ise yüksek lisans derecesine sahip olan Kıvılcım Mindfulness ve Şefkat çalışmalarını kurucusu olduğu Mindcare Academy platformunda devam ettirmekte ayrıca yetişkin ve çift terapisi sunmaktaktadır. 

IMG-5482.JPG

Selin Ilgaz

MindCare Ortak Kurucu
Program Koordinatörü
Psikolog, Nörobilim Uzmanı (MSc Neurosciences)
Mindfulness (MBSR) Eğitmeni

Selin Ilgaz Psikoloji ve Klinik ve Kognitif Nörobilim dallarında uzmanlaştıktan sonra kollarını sıvadı ve hep merak ettiği ve üniversitede araştırdığı Mindfulness pratiğini deneyimlemek için yola koyuldu. Bilimsel araştırma ile başlayan meditasyon macerası 2014 yılında Nepal’de 10 günlük sessiz Vipassana inzivası ile beden buldu. Sonrasında Vipassana inzivasını Endonezya (2015) ve Yunanistan’da (2016) tekrar etti.

Meditasyon ve Mindfulness hızlıca günlük hayatının bir parçası haline geldi ve halen düzenli olarak inzivalara ve eğitimlere katılmaya devam ediyor. Bu pratiğin birçok insana yardımı dokunacağına ikna olarak öğrendiklerini doğru ve bilimsel bir şekilde paylaşmak istedi. Mindfulness Eğitmenlik Eğitimini İspanya'da Mindful Academy Solterreno'dan ve Almanya merkezli IMA (Institute for Mindfulness-based Approaches)'dan aldı. Aynı zamanda 2019 yılında Yoga Alliance onaylı (RYS) YogANA okulunda 200 saatlik yoga eğitmenlik eğitimini hamile yogası modülüyle tamamladı.

Jon Kabat-Zinn ve Mark Williams gibi Mindfulness’ın önde gelen isimlerin Türkçe’ye çevrilen kitaplarındaki meditasyonlarının Türkçe seslendirmelerini yaptı.

2021 yılında Kıvılcım Kıran ile ortaklaşa MindCare Academy | Zihin-Beden Temelli Yaklaşımlar Akademisini kurdu. MindCare Academy kapsamında Avrupa'nın köklü Mindfulness kurumu, Institute for Mindfulness-Based Approaches (IMA) işbirliğiyle IMA'nın Uluslararası Akredite Mindfulness MBSR Eğitmenlik Programını Türkiye'ye getirdi. 2021 ve 2024 yıllarında Mindfulness Network ile Süpervizörlük eğitimi aldı ve IMA ile eğitime devam etti.

Her şeyden öte, kişisel pratiğin bir eğitmenin en önemli donanımı olduğunu düşünüyor ve eğitmen kimliğinden önce bu yolda yürüyen bir öğrenci, deneyimleyici olduğunu unutmuyor. 2014 yılından beri günlük kişisel pratiğine çok önem verirken pratiğin zamanla ne kadar çok evirildiğini ve bununla beraber kolaylaştırıcı kimliğinin de ne kadar evirildiğini gözlemliyor. Kişisel pratiği ve eğitmen kimliği yoga ve dans gibi bedensel pratiklerden, somatik çalışmalardan ve analitik psikolojiden esinleniyor ve etkileniyor.

bottom of page