top of page
Image by Juan chavez

Şefkat Odaklı
Terapiye (CFT) Giriş

Bu iki günlük eğitim Şefkat Odaklı Terapi (Compassion Focused Therapy - CFT ) hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyenler için bu ekole temeş giriş eğitimidir. Psikologlar, terapistler, psikiyatristler, hemşireler ve sosyal hizmet uzmanları, öğretmenler, eğitmenler, koçlar ve mentörler için uygundur.  Bu temel eğitim devamında psikoloji ve psikiyatri alanı çalışanları ileri düzey şefkat terapisi eğitimine, diğer alan çalışanları ise şefkat uzmanlık eğitimine katılabilirler.

18 - 19 Eylül 2024

2 Tam Günlük Eğitim

Dr. Chris Irons ile Şefkat Odaklı Terapi'ye (Compassion Focused Therapy - CFT ) giriş niteliğindeki bu eğitimde, CFT'nin temel kavramlarını, teorisini ve uygulamalarını keşfedeceğiz.

 

CFT'nin temel modeli evrimsel psikolojiye dayanır ve zihnin gelişiminin evrimsel anlayışına dayanarak öğrenecekler. Nörobilim, nörofizyoloji ve bağlanma kuramına dayanan bu model üç temel duygu düzenleme sisteminin doğasını anlamaya yardımcı olurken, kişideki utanma ve öz eleştiri fonksiyonlarının gelişimini ve işlevlerini de anlamamıza katkıda bulunur.

Bu eğitimde şefkatin çeşitli tanımlarını ve bileşenlerini keşfedecek ve insanların sıkıntılarına neden olan her ne ise onlarla etkileşime geçmelerine ve bilgece hareket etmelerine yardımcı olmak için 'şefkatli bir zihin' geliştirerek nasıl destek sağlayabileceğimizi inceleyeceğiz.

Katılımcılar, 'şefkatli bir zihin' geliştirmek için CFT'de kullanılan temel kuramsal bilgileri ve becerileri öğrenecekler ve şefkat yaklaşımının zorlanma, sıkıntı, kaygı, çökkünlük ve acıyla etkileşime girmek için nasıl 'kullanılabileceğini' öğrenecekler.

Bu atölye çalışması şunları içerir:

 • Şefkat Odaklı Terapinin nasıl ve neden geliştiğinin anlaşılması

 • CFT'yi destekleyen temel fikirlerin araştırılması

 • 'Şefkatli Zihin Eğitimi' (Compassionate Mind Training - CMT) egzersizlerinin deneyimsel uygulaması

 • Çeşitli müdahalelerle şefkatli zihni çalıştırmayı öğrenmek

Şefkat Odaklı Terapiye Giriş Eğitimi Hakkında

Eğitim İçeriği

Bu iki günlük çevrimiçi Şefkat Odaklı Terapiye Giriş eğitiminde, CFT'nin ilkeleri ve uygulamaları hakkında harika bir genel bakış kazanacaksınız. Atölye çalışması sırasında şunları öğreneceksiniz:

 • CFT modelinin tarihsel gelişimi ve teorik bağlamı

 • Şefkatin ne olduğu, kavramın diğerlerine nasıl tanıtılacağı ve şefkat ve öz-şefkate yönelik yaygın korkular, engeller ve dirençlerle nasıl çalışılacağı

 • "Aldatıcı beyin" ve üç sistem modeli de dahil olmak üzere yaklaşımın bazı temel psikoeğitimsel parçaları

 • Yatıştırıcı nefes ritmi, şefkatli imgeler ve şefkatli benlik pratikleri dahil olmak üzere bazı temel şefkatli zihin eğitimi uygulamaları

 • Çoklu benlik pratiği de dahil olmak üzere çeşitli müdahaleler kullanarak şefkatli zihnin nasıl çalıştırıldığı

Eğitimin Kazanımları

Eğitimin sonunda katılımcılar şunları yapabileceklerdir:​

 • Psikolojik sıkıntıyı anlamamıza yardımcı olmak için evrimsel kavramların nasıl kullanılabileceğini açıklayabilmek

 • Farklı olumlu duygu türlerini ayırt edebilmek (örn. harekete geçirici ve yatıştırıcı duygusal deneyimler)

 • Tehdit işlemenin karmaşıklığını ve "çoklu benliklerimizi" açıklayabilmek

 • Şefkat kavramının nasıl tanıtılacağını anlamak ve iki şefkat psikolojisini ayırt edebilmek: katılım ve hafifletme

 • Şefkat odaklı imgeleme ve süreç (şefkatin farklı 'akışları') kullanarak bağlı yatıştırıcı sistemde çalışmak

 • Şefkate yönelik korkuların ve dirençlerin CFT perspektifinde çalışmanın nasıl önemli bir parçası olabileceğini keşfedin

 • Çeşitli yaygın terapötik müdahalelerde şefkat odağını kullanmak

Atölye yaklaşımları şunları içerecektir:
 • Didaktik öğretim

 • Küçük ve büyük grup tartışmaları

 • Bireysel deneyimsel uygulama

 • Beceri pratiği

Şefkat Odaklı Terapiye Giriş eğitimi kimler içindir?
 • Şefkat Odaklı Terapiye giriş niteliğindeki bu eğitim, çeşitli geçmişlere sahip profesyoneller için geniş çapta uygulanabilir olacak şekilde geliştirilmiştir. Katılımcılar arasında terapistler, psikologlar, psikiyatristler, hemşireler, ergoterapistler, sosyal hizmet uzmanları, öğretmenler, pratisyen hekimler, koçlar, denetim memurları ve diğer çeşitli profesyoneller yer almaktadır. Eğitim, temel mesleki eğitiminizden bağımsız olarak bu modelin nasıl güçlü bir yaklaşım olabileceğini de gösterecektir.

 • Şefkat Odaklı Terapiye Giriş eğitimi, birinci basamak sağlık/ruh sağlığı hizmetleri, ikinci basamak ruh sağlığı hizmetleri, yeme bozukluğu hizmetleri, çeşitli sağlık ortamları (örneğin ağrı, kanser, diyabet), adli ortamlar, yatan hasta birimleri, çocuklar ve ergenler ve yaşlılar dahil olmak üzere çeşitli hizmetlerde ve sektörlerde çalışan kişiler için uygun olacak şekilde tasarlanmıştır. 

EĞİTMEN HAKKINDA:
DR CHRIS IRONS

chris irons picture photo.jpeg

Merhaba, ben Chris. Şefkat Odaklı Terapi (CFT) ve Şefkatli Zihin Eğitimi (CMT) konusunda uzmanlaşmış bir klinik psikoloğum.​

 

CFT'nin geliştiricisi Profesör Paul Gilbert ile 20 yılı aşkın bir süredir çalıştığım için şanslıyım. Dünya çapında 20 ülkede 10.000'den fazla katılımcıya yüzlerce CFT atölyesi verdim.​

 

CFT üzerine birçok araştırma makalesi ve kitap bölümünün yanı sıra aşağıdakiler de dahil olmak üzere bir dizi CFT kitabı yayınladım: The Compassionate Mind Workbook (Şefkatli Zihin Çalışma Kitabı), The Compassionate Mind Approach to Difficult Emotions (Zorlayıcı Duygulara Şefkatli Zihin Yaklaşımı) ve CFT from the Inside Out (İçten Dışa CFT). Yakın zamanda Elaine Beaumont ile birlikte Şefkatli Zihin Çalışma Kitabına dayanan Öz Şefkat Uygulamasını (The Self-Compassion App) yayınladım.

Eğitim Ücreti

7,500 TL

 • Sessiz İnziva nedir?
  Sessiz inzivalarda belirli bir süre boyunca dış dünya ile bütün iletişim kesilir. Telefona, maillere bakılmaz. Katılımcılar aralarında konuşmaz veya sessiz iletişim kurmaz. Amaç olabildiğince dikkat dağıtıcı her şeyden uzaklaşmaktır. Sadece eğitmen veya kolaylaştırıcılarla minimum düzeyde, sadece çok gerekli olduğunda iletişime geçilebilir. Bunu yapmak içe dönüşü kolaylaştırır. Zihnin sesi, bedenin sesi açılır. Duyular harekete geçer.
 • Sessiz İnzivalarda ne yapılır?
  Her sessiz inziva takip ettiği geleneğe göre değişir. Burada sunduğumuz inziva, mindfulness pratiklerini temel alıyor. Gün boyu yaptığımız pratikler: farklı oturma meditasyonları (seçimsiz farkındalık, nefes farkındalığı, sessiz meditasyon, sevgi dolu farkındalık - metta meditasyonu), yatarak beden taraması, yürüme meditasyonu ve yumuşak hareket farkındalığı pratikleri bunlardan bazıları. Bunların yanında, davet meditasyon dışındaki anlara da dikkati taşımaktır. Yemek yerken, bir yerden bir yere giderken, dinlenirken, yüzümüzü yıkarken, giyinirken ve bunun gibi otomatik olarak yaptığımız her harekete tüm dikkati taşıyarak yapmayı niyetleriz.
 • Sessiz İnzivada bir gün nasıl geçer?
  Örnek bir gün programı: 07.00 - 07.30 Sessizlikte oturma meditasyonu 07.30 - 08.00 Yürüme Meditasyonu veya Beden Taraması veya Hareket Farkındalığı 08.00 - 09.30 Kahvaltı 09.30 - 10.00 Yönlendirmeli Oturma Meditasyonu 10.00 - 10.30 Yürüme Meditasyonu 10.30 - 11.00 Sessizlikte oturma meditasyonu 11.00 - 11.30 Ara 11.30 - 12.00 Hareket Farkındalığı Pratiği 12.00 - 12.30 Oturma / Öğretmen konuşması 12.30 - 14.30 Öğle Yemeği 14.30 - 15.00 Hareket Farkındalığı Pratiği 15.00 - 15.30 Sessizlikte oturma meditasyonu 15.30 - 16.00 Yürüme Meditasyonu 16.00 - 16.30 Ara 16.30 - 17.30 Hareket Farkındalığı Pratiği 17.30 - 18.00 Sessizlikte oturma meditasyonu 18.00 - 20.00 Akşam yemeği 20.00 - 20.30 Metta meditasyonu Bu örnek bir programdır, değişiklik gösterebilir
 • Sessiz İnzivaya katılım için meditasyon deneyimi gerekli midir?
  Katılım için daha önce meditasyon yapmış olmak önerilir. 8 haftalık mindfulness temelli bir programa katılmış olmak yardımcı olur. Veya daha önce meditasyonun temellerine aşina olarak gelmek yardımcı olur. İnziva boyunca sadece pratik yapılır, tekniğin temelleri üzerine teorik öğretim yapılmaz, ders yoktur. Eğer hiç inziva veya mindfulness meditasyonu deneyiminiz yoksa ama inzivaya katılmak istiyorsanız info@mindcareacademy.com adresine mail atarak özel durumunuzu konuşabilirsiniz. Size yol göstermekten memnuniyet duyarız. Ayrıca 9 eylül tarihinde gerçekleşecek ücretsiz oryantasyon toplantımıza katılabilir ve merak ettiklerinizi orada da sorabilirsiniz.
 • Sessiz İnzivaya katılım hangi durumlarda önerilmez?
  İnzivalar uzun bir süre kendimizle kaldığınız yoğun bir deneyimden oluşur. Bu yoğun deneyim bazen bir takım zorlanmalar tetikleyebilir. Duygu yoğunluğu, olumsuz düşünceler ve fiziksel zorlanmalarla karşılaşmak olasıdır. Eğer hali hazırda hayatımızda zorlandığımız, kontrolü kaybettiğimiz bir yerdeysek, inziva deneyimi çok fazla gelebilir. Hayatta zorluklar tabii ki hep var, bunun için başa çıkabildiğimiz kadarına kendimize izin vermekte fayda var. Genel öneri, şu anda büyük bir hayat değişikliği yaşıyorsanız (boşanma, iş değişimi, taşınma, ölüm, akut hastalık gibi) belki inzivayı başka zamana ertelemenizdir. Ama burada da gri alanlar mevcut, özel durumunuzu Kıvılcım veya Selin ile konuşarak değerlendirebilirsiniz. Bunun yanı sıra, tanı almış travma sonrası stres bozukluğu, depresyon, psikoz veya anksiyete bozukluğu gibi rahatsızlıklarınız varsa katılım önerilmeyebilir. Bunları mutlaka başvuru formunuzda belirtip durumunuzu Kıvılcım veya Selin ile görüşmeniz gerekir.
 • Sessiz İnziva zorlayıcı mıdır?
  Bu durumdan duruma, kişiden kişiye değişebilecek bir şeydir. İnzivalarda günlük alışkanlıklarımız değişir, konfor alanından çıkarız. Telefon, sigara, kahve, iş, belli şeyleri yemek gibi alışkanlıklarımızdan uzaklaşmak bize zorlayıcı gelebilir. Sessizlik bazen bazı kişileri zorlayabilir, yaşadıklarımızı ve deneyimimizi paylaşma isteğiyle karşılaşabiliriz. Esasen, kendimizle kalmak yeni gelebilir ve bazen bundan rahatsız olabiliriz. Zihnin sesi ve düşüncelerin sesi artabilir, olumsuz düşüncelerle karşılaşmak olasıdır. Uzun süre oturmaktan gelen bedensel ağrılar olabilir. Sıkılma, özlem, öfke, üzüntü gibi yoğun duygularla karşılaşabiliriz. Bunların hepsi inzivanın bir parçasıdır ve hepsine yer vardır. Niyetimiz zorluklarla otomatik olarak kurduğumuz ilişkinin farkına varmak. Ve zorlukla karşılaştıkça belki başka bir yol bulmaktır. Ancak inzivanın yapısı öyle bir ayarlanmıştır ki, uzun ve dayanılmaz süreler bir zorlukta kalmayız. Zorluğun değişken yapısını gözlemleme şansını ediniriz. Ve birçok rahatlatıcı ve olumlu yanları da olur inziva deneyiminin. Eğitmen ve inziva her zaman şefkati de hatırlatır. Yumuşatmak, hazır hissettiğimiz kadar bir zorlukta kalmak, çok geldiğinde dikkati başka yere vermek gibi. Zorlanmanın çok arttığı zamanlarda, başa çıkamayacak gibi hissettiğimizde her zaman eğitmen ve kolaylaştırıcılardan destek isteyebiliriz.
 • Sessiz İnzivanın sonucunda ne olur?
  Sessiz inziva günlük meditasyon pratiğinden daha derine inmenize yardımcı olur. Uzun süreler sessizlikte ve kendinle kalmak yüzeye birçok şey çıkarabilir. Yüzeye çıkan duygulara, düşüncelere, fiziksel duyumlara normalde olduğundan farklı yaklaşmayı pratik ederiz, tekrar tekrar. Onlara yargısızca ve kabul ile farkındalıkla yaklaşmayı pratik ederiz, tutunmadan, direnmeden, reddetmeden. İnzivadan çıktığımızda günlük hayatı da bu tutumlarla devam ettirdiğimizi fark edebiliriz. Hayatımız bir anda bütünüyle değişmez, farklı bir insan olmayız ama bize bir ivme verir inziva. Ayarları sıfırlamak gibi.
 • Sessiz inziva rahatlamak için midir?
  Sessiz inzivalarda rahatlık, iç huzur gibi durumlarla karşılaşabilsek de bunlar amaç değildir. İnziva bir rahatlama veya iyi hissetme tatili değildir. Zorlanmalar gibi zaman zaman iyi hissettiğimiz, huzur içinde hissettiğimiz durumlar tabii ki olabilir. Ama sadece bu hallere ulaşmayı hedeflemeyiz. Deneyim neyse odur, doğrusu yanlışı yoktur. İyi hissetmediğimiz için başarısız olmayız. Ve bir duygu durumu diğerinden üstün değildir. İç huzur kadar içsel çalkantılar da değerlidir. Niyet içsel farkındalığı arttırmaktır.
 • İnziva dili nedir?
  İnziva dili İngilizce olup, Türkçe ardıl tercüme yapılacaktır.
 • Sessiz inziva eğitmen eğitimi ön koşulunu karşılar mı?
  Bu inziva uluslararası mindfulness standartlarına uygun şekilde tasarlanmıştır. Yapacağınız bütün eğitmen eğitimi başvurularınızda 5 günlük sessiz inzivaya katılım ön koşulunu karşılar. Ayrıca, bu inziva mindfulness eğitmenlerinin profesyonel gelişimini destekler ve yine Doğru Uygulama Prensiplerinde geçen senelik en az 5 günlük inzivaya katılım önerisini karşılar.
 • Sessiz İnzivada neler yenir?
  Bu inzivada Seshane’nin lezzetli ve sağlıklı ev yemeklerini yiyeceğiz. Menüler vejetaryen ve vegan seçenekli olacak. Sabah: açık büfe kahvaltı Öğlen: günün çorbası ve salatası Akşam: 6-8 çeşit yemekli açık büfe Gün boyu: ev yapımı kek, kurabiye, poğaça, meyve gibi ikramlar, bitki çayları, sebilden su. Türk çayı ve kahve sadece sabah kahvaltıda olacak, günün geri kalanında sıcak içecek olarak sadece bitki çayları olacaktır. İnzivalarda genel olarak az yemek önerilir. Dolu mideyle meditasyon pratiği zorlaşır. Tam doymadan, midenin %25i boş kalacak şekilde yemek yardımcı olur. Kahve ve çay gibi uyaranlar çoğu inzivada ya sınırlıdır ya hiç yoktur. Sıvı olarak bitki çayları ve su tüketilir.
 • Nasıl kayıt olabilirim?
  Başvuru formunu doldurarak kaydınızı gerçekleştirebilirsiniz. Başvurunuz alındıktan sonra Kıvılcım veya Selin sizi telefonla arayacaktır. Ayrıca kayıt olmadan önce inziva ile ilgili sorularınızı sormak isterseniz info@mindcareacademy.com adresine mail atarak Kıvılcım veya Selin ile görüşme talep edebilirsiniz. İnziva liderimizle tanışmak için 25 Eylül tarihinde 18.00da gerçekleşecek ücretsiz oryantasyon toplantımıza bekleriz. Kayıt için bu formu doldurmanız yeterli.
 • İnziva lideriyle önden tanışmak mümkün mü?
  İnziva liderimizle tanışmak için 25 Eylül tarihinde saat 18.00da gerçekleşecek ücretsiz oryantasyon toplantımıza bekleriz. Sorularınızı sorabilir, genel bilgileri dinleyebilir, Amir ile tanışabilirsiniz. Kayıt için bu formu doldurmanız yeterli.
 • İnziva ücreti ne kadar?
  Tam pansiyon (günde 3 öğün yemek, atıştırmalıklar ve içecekler dahil) çift kişilik odada konaklama ve inziva ücreti: Çift Kişilik Odada Kişi Başı - 18,000 TL Tek kişilik Odada - 23,000 TL* *Tek kişilik oda sayımız sınırlıdır 1 Ekim tarihine kadar olan kayıtlarda 5,000 TL ön ödeme alıyoruz, kalan ödemeyi inziva başlangıcından önce tamamlamak üzere 1 veya 2 seferde yapabiliyorsunuz. 1 Ekim tarihinden sonra yer kaldığı takdirde yapılan kayıtlarda inziva ücretinin tamamı ödenir. Kredi kartı ve taksitle ödemek mümkün.
 • Başvuru için son tarih var mı?
  1 Ekim tarihine kadar yer kaldığı takdirde başvurunuzu yapabilirsiniz. Ancak yerlerimiz sınırlı olduğundan çabuk dolabilir.
bottom of page