top of page
IMA Logo

Institute for Mindfulness-Based Approaches (IMA)

Mindfulness Temelli Yaklaşımlar Enstitüsü

Mindfulness Temelli Yaklaşımlar Enstitüsü (Institute for Mindfulness-Based Approaches – IMA), Avrupa Kıtasındaki en eski mindfulness eğitimi enstitüsüdür. Kurucusu ve yöneticisi Dr. Linda Lehrhaupt 1983'ten beri Mindfulness temelli programlar sunuyor. 2001 yılından bu yana IMA, sağlık hizmetleri, akıl sağlığı, eğitim, sosyal hizmet, insan kaynakları ve diğer ilgili alanlarda profesyoneller için mükemmellik standardıyla eğitimler sağlamaktadır.

 

Ana ofisi Almanya'da bulunan IMA, Avusturya, Fransa, Almanya, İrlanda, Norveç, Polonya, Japonya ve İsviçre'de hem kendisi doğrudan mindfulness eğitmen eğitimi programları sunmakta hem de yerel ortaklar ile işbirliği içinde çalışmaktadır.  2020 yılı itibariyle, bugüne kadar 1750 den fazla MBSR eğitmen eğitimini tamamlayan uzman yetiştirilmiştir.

IMA, Almanya'da resmi olarak bağımsız bir ileri eğitim ve mesleki eğitim enstitüsü olarak tanınmakta ve programları devlet ve profesyonel tarafından eğitim kredisi verilerek kabul edilmektedir.

 

2001 yılından bu yana, enstitü önemli ölçüde genişledi. MBSR programına ek olarak, şu anda şu konularda da eğitimler sunmaktadır:

 

·       Mindfulness Temelli Bilişsel Terapi (Mindfulness-Based Cognitive Therapy – MBCT)

·       Dr. Erik van den Brink ve Frits Koster tarafından geliştirilen Mindfulness Temelli Şefkatli Yaşam (Mindfulness-Based Compassionate Living – MBCL)

·       Mindfulness eğitmenleri ve eğitmen adayları için Mindfulness inzivaları

·       Becerileri derinleştirme atölyeleri

·       MBSR, MBCT ve MBCL eğitmenleri için süpervizyon

·       Ek destek isteyen eğitmen ve eğitmen adayları için Mindfulness-meditasyon rehberliği

Institute for Mindfulness Based Approaches IMA
bottom of page