top of page

Mindfulness MBSR Eğitmenlik Programı Detayları

Mindfulness MBSR Eğitmenlik Programı Detayları

Program süreci

Bu program, oryantasyon toplantısı, 9 öğrenme modülü, 5 günlük sessizlik inzivası (eğer bir inziva tamamlamadıysanız), modüller arası akran çalışma grupları, pilot program, süpervizyon, sertifikasyon süreci ve isteğe bağlı mentorluk desteğinden oluşur. Programın tamamı uzman öğretim, süpervizyon ve mentor kadromuz tarafından desteklenir.

program süreci.PNG
1. Oryantasyon Toplantısı

Bu toplantı, programın işleyişi hakkında bilgi almak, programa uygunluğunu değerlendirmek, öğretim kadromuzu ve program düzenleyicilerini yakından tanımak isteyenler için düzenlenmiş ücretsiz bir bilgilendirme ve tanışma toplantısıdır. Bu toplantıda, mindfulness eğitmeni olmak ve eğitim programı hakkında derinlemesine bilgi edinebilir, sorularınızı sorabilirsiniz. 

Tüm adayların oryantasyon toplantısına katılmasını tavsiye ederiz ancak oryantasyon toplantısına katılamazsanız da başvuru formunu doldurmadan önce program düzenleyicileri ile görüşmeniz, programın işleyişi ve başvuru kriterleri hakkında bilgi edinmeniz sizin için iyi olacaktır.

2. Eğitim Modülleri ve Bireysel Çalışma

Katılımcılar 4 modül yüzyüze ve 5 modül online olarak düzenlenen toplam 9 eğitim modülüne katılırlar. Bu eğitim modülleri 25 gün öğrenme içerir. Ayrıca  zorunlu okumalar, beceri uygulamaları, modüller arası akran çalışma grupları ile hem teorik hem de uygulamalı eğitim alınır. Eğitim Modüllerinin tarihleri bu sayfada Program Tarihleri bölümünde bulunabilir.

3. Sessizlik İnzivası

Program tamamlanmadan önce en az bir tane beş günlük sessiz meditasyon inzivasına katılım sağlanmış olması gerekir. Eğer programa başvurmadan önce bir inzivaya katılmadıysanız bu program dahilinde düzenlenen 5 günlük Sessizlik İnzivasına katılabilirsiniz.

4. Pilot Program ve Süpervizyon

Öğrencilerden 6. Eğitim Modülü sonunda bir pilot program açmaları beklenir. Bu pilot programda, 8 haftalık MBSR programını kendi katılımcılarına sunarlar ve bir MBSR grubu yönetmeyi bizzat uygulayarak deneyimlemiş olurlar.

Katılımcılar, 8 haftalık programın verilişi sırasında bir IMA süpervizörü ile en az beş tane online olarak gerçekleştirilercek bireysel veya küçük grup süpervizyonuna katılırlar. Bu süpervizyon zorunlu bir adımdır.  Katılımcılar ayrıca isteğe bağlı olarak mentörlük alabilirler.

5. Sertifikasyon

Sertifikasyon sürecinin başarıyla tamamlanması durumunda öğrenciler Mindfulness MBSR eğitmeni sertifikasını alır. Bu sertifika International Mindfulness Integrity Network (IMI) ‘ün 2. seviye Mindfulness Eğitmeni düzeyinde eğitim ve çalışma şartlarını yerine getirdiğiniz anlamını taşır.  Sertifikasyon sürecinde  katılımcıların eğitim programını başarıyla, devamsızlık yapmadan, eksiksiz bir şekilde tüm modülleri tamamlamaları beklenir.  Ayrıca, pilot MBSR  programı açarak 5 bireysel veya grup süpervizyon almaları gerekir. 

Sertifikasyon süreci aşağıdaki adımlardan oluşur:

 • Yazılı tez: Öğrencinin kendi pilot MBSR programı sırasında deneyimlerini değerlendirdiği yazılı bir bitirme tezini tamamlaması ve değerlendirme için sunması gerekmektedir.

 • Ses kayıtları: Yazılı tezle beraber katılımcıların kendi programlarında sundukları beden taraması, oturma meditasyonu, uzanarak ve ayakta yoga pratiklerinin ses kayıtlarını sunmaları beklenir

 • Katılımcı Kitapçığı: Kendi katılımcılarına sundukları Katılımcı Kitapçığını da (kendi dillerinde) tamamlamış olarak sunmaları gerekmektedir.

Sis ve Doğa Meditasyon

5 Günlük Sessizlik İnzivası Hakkında

Bir Mindfulness Eğitmeni için en önemli unsurlardan biri kendi mindfulness pratiğinde derinleşmiş olmasıdır. Bu nedenle, uluslararası standartlardaki tüm Mindfulness Eğitmenliği programlarında en az 5 günlük sessizlik inzivasına katılmış olma şartı aranır. Bu koşulu karşılamak ve mindfulness eğitmeni adayların kendi pratiklerinde derinleşmelerine yardımcı olmak için 5 günlük sessizlik inzivası program dahilinde yapılacaktır. İnziva, 4. ve 5. modül arasında 14-19 Haziran 2022 tarihleri arasında Türkiye'de gerçekleşecektir. Lokasyon ileri bir tarihte duyurulacaktır.

 

Eğer daha önce bir inzivaya katıldıysanız lütfen program dahilinde kabul edilecek inzivalar için program koordinatörleri ile konuşun. Eğer bir inzivaya katılmadıysanız program dahilinde düzenlenecek sessizlik inzivasına katılmanız yeterli olacaktır. 

Bu inziva meditasyon deneyimi olan program dışı katılımcılara da açıktır. Daha fazla bilgiye inziva sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Mindfulness Temelli Bilişsel Terapi (MBCT) Eğitmen Eğitimi Modülü Hakkında

Başarılı bir şekilde Mindfulness Eğitmenliği programını tamamlayarak MBSR Programını vermeye hak kazanan eğitmenler, eğer isterlerse Mindfulness Temelli Bilişsel Terapi (Mindfulness-Based Cognitive Therapy – MBCT) programı Eğitmenlik Modülüne de devam edebilir ve bu programı vermek için de hak kazanırlar.

MBCT eğitmenlik ek eğitim modülü 5 gündür ve tarihler daha sonra duyurulacaktır.

Bu modül sonrası MBCT programı için de süpervizyon almanız gerekir. Bu eğitim modülünün tarihi ve ücreti ilerleyen süreçte katılımcı sayısı ve talebine göre belirlenecektir. Bu programla ilgileniyorsanız, lütfen program koordinatörlerine bu niyetinizi bildirin.

Yararlı Dokümanlar
Program Kitapçığı

Program Hakkında tüm bilgileri içerir

Başvuru Formu

Programa başvurmak için bu formu doldurup bize gönderebilirsiniz

Program Tarihleri

Oryantasyon Toplantısı

Online Canlı Zoom

6 Ekim 20:00 - 22:30
Ücretsiz tanıtım toplantımıza katılın ve eğitmenlerlerle tanışın!
Eğitmenler: Linda Lehrhaupt & Amir Imani

Modül 1

Online Canlı Zoom

26 Kasım Cuma - 28 Kasım Pazar, 2021, üç gün.
Eğitmenler: Amir Imani

Modül 2

Online Canlı Zoom

28 Ocak Cuma - 29 Ocak Cumartesi 2022, iki gün.
Eğitmen: Nils Altner

Modül 3

Yüz Yüze Sınıf İçi - İstanbul

25 Mart Cuma - 27 Mart Pazar 2022, üç gün.
Eğitmenler: Wolfgang Schröder

Modül 4

Yüz Yüze Sınıf İçi - İstanbul

20 Mayıs Cuma - 22 Mayıs Pazar 2022, üç gün.
Eğitmen: Elise Jansen

Sessizlik İnzivası

Yüz Yüze Konaklamalı - Türkiye

14 Haziran Salı - 19 Haziran Pazar 2022, beş gün.

İnziva Lideri: Amir İmani

Modül 5

Online Canlı Zoom

2 Temmuz Cumartesi ve 3 Temmuz Pazar 2022, 1,5 gün.

Eğitmen: Wolfgang Schröder

Modül 6

Online Canlı Zoom

1 Eylül Perşembe, 4 Eylül Pazar 2022, dört gün.
Eğitmen: Ingrid van den Hout

Modül 7

Yüz Yüze Sınıf İçi - İstanbul

13 Ekim Perşembe - 16 Ekim Pazar 2022, dört gün.
Eğitmen: Jean Daniel Rüedi

Modül 8

Online Canlı Zoom

10 Aralık Cumartesi ve 11 Aralık Pazar 2022, iki gün.
Eğitmen: Wolfgang Schröder

Modül 9

Online Canlı Zoom veya

Yüz Yüze Sınıf İçi - İstanbul

2 Haziran Cuma - 5 Haziran Pazar 2023, 2,5 gün.
Eğitmenler: Linda Lehrhaupt

Program Ücreti

3,880 Euro (KDV dahil)

Bu ödeme aşağıdaki tüm bölümleri kapsar:

 • 18 aya yayılmış 9 Eğitim Modülü

 • Ayrıntılı bir Eğitmen Eğitimi Kılavuzu

 • Katılımcı Kitapçığı

 • Modüller arası yapılan 8 adet Akran Çalışma Grubu Oturumu

 • 5 Günlük Sessizlik İnzivası

 • Sertifikasyon sürecinde gönderilen yazılı tezin ve program materyallerinin değerlendirilmesi

Zorunlu Süpervizyon ve isteğe bağlı mentörlük oturumları ayrıca ücretlendirilir. İnzivanın konaklaması ve ulaşımı ücrete dahil değildir.

Ödeme Planı: Program ücreti 4 eşit taksitte ödenir.

 • İlk ödeme, ön kayıt ücreti olarak ilk kayıt sırasında alınır ve programa kesin kaydınız teyid edilir. Kayıt iptallerinde alınan ön kayıt ücreti iade edilmez.

 • İkinci ödeme, 2. eğitim modülünden 1 ay önce,

 • Üçüncü ödeme, 4. eğitim modülden 1 ay önce ve

 • Son ödeme, 5. eğitim modülünden 1 ay önce tamamlanır.

Ödemeler tercihen Euro olarak yapılır. Türk Lirası olarak yapılan ödemelerde ödemenin yapılacağı günkü alış kuru üzerinden hesaplama yapılır. Ödeme için kredi kartı seçeneğini kullanmak isterseniz %3 komisyon farkı eklenerek kredi kartı ödeme linki sağlanır.

bottom of page