top of page

MindCare Mentörleri

Eğitmen olma yolunda birebir destek

İyi bir Mindfulness Eğitmeni olmak kişisel pratik ve eğitimin yanı sıra mindfulness yaklaşımının ihtiyaca göre uyarlanması ile de ilgilidir. Bu nedenle mindfulness yaklaşımının çalışmayı planladığınız alana adaptasyonu, katılımcı ihtiyaçları ve yerel özelleştirmeler konusunda bilgi ve destek almayı mümkün kılmak için sizi alanda çalışan deneyimli Türk Mindfulness Eğitmenleri ve Mindfulness Uygulayan Ruh Sağlığı Uzmanları ile bir araya getiriyor, alana dair deneyim ve bilgi birikimlerinden rehberlik almanızı sağlıyoruz.  Tıp, sağlık, iş yerinde mindfulness, doğum ve ebeveynlikte mindfulness, terapide mindfulness gibi çok çeşitli alanlarda uygulama yapan deneyimli mentörlerimiz ile birebir ya da grup mentörlüğü şeklinde çalışabilir, destek alabilirsiniz.

 

Çalışmak istediğiniz alana ve ihtiyacınıza göre yararlanabileceğiniz bu rehberlik için alanda bizzat çalışan ve mindfulness yaklaşımını farklı alanlara uygulayan deneyimli Mindfulness Eğitmenleri ile birlikte çalışıyoruz.  Lütfen mentörlerimizin özgeçmişlerini ve çalışma alanlarını inceleyin ve size uygun alan mentörümüzle iletişime geçmek için bize yazın.

MindCare Mentörleri: News
Dr. Eda Uslu

Dr. Eda Uslu

Tıp Doktoru, Mindfulness ve MBSR Eğitmeni, MiSP Eğitmeni (çocuklar için mindfulness 7-18 yaş), Profesyonel Koç

Tıp doktoru olan Uzm Dr.Eda Uslu; Bangor University UK - Mindfulness Eğitmenliği ve süpervizyonlar, CTI (The Coaches Training Institute) - Profesyonel Koçluk Eğitimi ve Sertifikasyon, Landmark Worldwide - Liderlik Eğitimi, Mindful Schools USA – Çocuklar için Mindfulness Eğitmenliği ve İngiltere Mindfulness in Schools Project’ten .b ve Paws b (çocuk ve gençler iin mindfulness eğitmenliği) eğitimlerini almıştır. Son 7 senedir profesyonel koçluk ve mindfulness eğitmenliğine yoğun bir şekilde devam etmektedir. Uzm Dr. Eda Uslu, 15 yıl boyunca göğüs hastalıkları ve uyku bozuklukları uzmanı olarak görev yapmış ve Türkiye’nin sayılı akredite uyku laboratuvarlarından birini kurmuştur. Türk Toraks Derneği ve Türk Tabipleri Birliği’nde uzun yıllar çeşitli görevler almış olan Dr Uslu, halen Sağlık Enstitüsü Derneğinde görevlerine devam etmektedir. 2009 yılında Mindfulness ile tanışmış, 2013 yılından beri hem Türkiye hem de İngiltere’de pek çok kurum ve kuruluşta eğitimler vermektedir. 2018-2019 eğitim yılı itibariyle Türkiye’de ilk defa Mindfulness’ın müfredata girmesini sağlayarak Bilgi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi’nde ve Marmara Üniversitesi İngilizce Tıp Fakültesi’nde öğrencilere Mindfulness dersleri vermektedir.

Merve Karakuş

Merve Karakuş

Mindfulness ve MBSR Eğitmeni

2016'da, Northern Insight Meditation Center’da “Insight Meditation” tekniğini öğrendi ve katı meditasyon inzivasına katıldı. 2017’de McLeod Ganj’da, Dalai Lama’nın onayı ile kurulmuş FPMT organizasyonuna bağlı Tushita Meditation Center’da eğitimler aldı. Tibet Budizmi Felsefesi’nde mutluluk, zihin, meditasyon ve pozitif psikoloji alanlarına yoğunlaştı. 2017’den itibaren FPMT üyesi olan Root Institute ve Kopan Monastery’de toplamda 7 ay kalarak, çoğu 25-40 yıl arası değişen deneyime sahip Tibetli hocalar ve Robina Courtin, Glen Svensson gibi batılı isimlerden eğitimler aldı, 10-40 gün arasında çeşitli inzivalara katıldı. Budist Psikoloji üzerine yapılan bilimsel araştırmaları inceledi. İspanya’da bulunan Mindful Academy’den akredite, Mindfulness Temelli Stres Azaltma Programı (MBSR) ve Mindfulness Eğitmenidir. MBSR programları düzenlemekte, kurumlara ve gruplara Mindfulness Eğitimleri vermektedir.

Duygu Badur

Duygu Badur

Mindfulness, MBSR, Mindful Doğum ve Ebevenylik Eğitmeni

Duygu Badur Koç Üniversitesi'nden mezun olduktan sonra kurumsal kariyerine yeni anneler ve ebeveynlere yönelik hizmetler sunacak kendi iş girişimini başlatmak için veda etti. 2013 itibariyle nefes, meditasyon ve Tai Chi çalışmalarına başladıktan sonra 2016 yılında MBSR programını tamamladı. 2017’de Kaliforniya Üniversitesi San Diego (UCSD)’dan Dr. Steven Hickman ve Susan Woods yürütücülüğünde eğitmenlik eğitimini tamamladı. Mindful Schools ve Center for Mindful Self Compassion işbirliğiyle sunulan Eğitmenler için Öz Şefkat eğitimini bitirdi. 2021’de MBSR kalifiye eğitmenlik statüsüne kavuştu. (MBCP) Mindfulness Temelli Doğum ve Ebeveynlik 1. seviye eğitmen eğitiminini tamamladı. Mindful Doğum Türkiye’nin kurucusu olan Duygu halen birey, okul ve kurumlarla olan eğitimlerine devam etmektedir.

Elif Çelebi

Elif Çelebi

Klinik Psikolog Öğretim Üyesi

Elif Çelebi Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji eğitimi sonrasında klinik psikoloji yüksek lisans ve doktorasına Amerika’da devam etti. Doktora çalışmalarını Rochester Üniversitesi (New York) Psikiyatri Bölümü’nde tamamladı. MBSR ve Unified Mindfulnes (Shinzen Young) uygulamalarında eğitmen eğitimi ve Diyalektik Davranış Terapisinde uygulayıcı eğitimini tamamladı. Travma sonrası stres bozukluğu, panik bozukluk, sosyal anksiyete bozukluğu, depresyon, somatizasyon, öfke kontrol sorunları, duygu düzenleme sorunları, aile ve ilişki sorunları ve borderline kişilik bozukluğu tedavisinde kapsamlı klinik deneyime sahiptir ve Diyalektik Davranış Terapisi ve Mindfulness yöntemlerini uygulamaktadır. Thrive Wellbeing Centre'da Klinik Psikolog olarak çalışmakta ve @Diyalektikterapi çatısı altında ruh sağlığı çalışanlarına yönelik Mindfulness ve diyalektik davranış terapisi eğitimleri vermektedir.

Ferda Alakuş

Ferda Alakuş

Psikolojik Danışman Yetişkin ve Ergen Mindfulness-MBSR Eğitmeni

Marmara Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümünden mezun oldu. Lisans eğitiminden sonra çeşitli okullarda Psikolojik Danışman olarak çalıştı. Meslek hayatına özel bir eğitim kurumunda Psikolojik Danışman olarak devam etmektedir. Yavuz Erten’den Dinamik Psikoterapi, Prof. Dr. Mehmet Sungur’dan Bilişsel-Davranışçı Terapi (Cognitive Behaviour Therapy), Psikolog Emre Konuk’tan Aile Terapisi, Doç. Dr. Esra İşmen Gazioğlu’dan Kısa Süreli Çözüm Odaklı Terapi, Davranış Bilimleri Enstitüsünden Travma ve rahatsız edici düşüncelerin azaltılmasına yönelik EMDR I ve EMDR II. psikoterapi eğitimlerini aldı. Daha sonra Mindfulness ile tanışarak İspanya’da bulunan, İngiltere onaylı Mindful Academy ile Eğitici Eğitimi Seviye 1’i tamamlayarak (Accredited Foundation MBSR TTR1) sertifikasyonunu aldı. Özellikle Mindfulness Temelli Stres Azaltma (MBSR – Mindfulness Based Stress Reduction) Programında uzmanlaşmaya devam etmekte ve halen, bu doğrultuda İngiltere’de Mindfulness eğitmenleri tarafından uygulanan Doğru Uygulama Prensiplerini takip etmeye özen göstermektedir. İngiltere Mindfuness İn Schools Project – MİSP (.b) Eğitimini tamamlayarak organizasyonun akredite eğitmenlerinden olmaya hak kazanmıştır. 11-18 yaş ergenlerle 10 Haftalık Mindfulness Grup Programları yapmaktadır. 2021 yılında İngiltere Bangor Üniversitesi MBCT Eğitimi tamamlayarak akreditasyonunu almıştır. Ailelere, yetişkinlere, öğrencilere, öğretmenlere, şirketlere yönelik Mindfulness eğitimleri, 8 Haftalık Mindfulness Temelli Stres Azaltma Programı (MBSR), MBCT Programları, danışmanlık, seminer, grup, atölye çalışmaları yapmaktadır. Türk PDR Derneği ve EMDR Derneği üyesidir.

Bilge Buluş

Bilge Buluş

MBSR Eğitmeni, ARTAWARE Programı Yaratıcısı

Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, Sinema TV Bölümünde, yönetmenlik eğitimi aldı. Çeşitli dizi ve belgesellerin yönetmenliğini yaptı.
Aynı dönemde kişisel olarak şifa yöntemleriyle ilgilenerek “Matrix Energetics” programı uygulayıcısı oldu.
İyileşmenin nasıl gerçekleştiğine dair derin bir anlayışla; kendine dönmenin ne kadar önemli olduğunu derinden kavrayarak 2012'de Transandantal Meditasyona başladı.
Meditasyon alanındaki ilgi ve merakı onun Mindfulness Meditasyonları ile tanışmasını sağladı. Mindfulness bakış açısı ile kendini derinlemesine iyileştirme ve anlama olanağı bulduğu için eğitimini derinleştirerek 2018 yılında MBSR Eğitmeni oldu.
Halen uluslararası nitelikli MBSR program yürütücüsü olarak, İstanbul'da bireyler, gruplar, dernekler, sosyal sorumluluk projeleri ve şirketler için yüz yüze ve çevrimiçi programlar düzenlemektedir.
Aldığı sanat eğitimi ve Mindfuness Meditasyonlarını birleştirdiği; sanatın sakinleştirici ve iyileştirici yönleriyle, sanat eserini deneyimlerken kendini gözlemlemeye dayalı meditasyon ve sohbetlerden oluşan Mindfulness Temelli Sanat Farkındalığı programı ART AWARE programının da yaratıcısıdır.
Yaşam boyu stresi azaltma ve kendini tanıma konusunda bireylere yardım etme arzusuyla Mindfulness  temelli eğitimler vermeye ve hayatlarımızı farkındalıkla deneyimlemek için yeni yollar bulmaya kendini adamıştır.

TeamsFoto.PNG

Kıvılcım Kıran

Psikolog, Mindfulness MBSR - MBCT ve Şefkat  eğitmeni, Program Süpervizörü

2016 yılından beri eğitim veren Kıvılcım MBSR, MBCT ve Şefkat programlarının yanı sıra başta mindfulness alanı ile ilgili olmak üzere psikolojik sağlamlık, şefkat, stres, kaygı ve tükenmişlik gibi konular üzerine pek çok bireysel ve kurumsal seminer, etkinlik, atölye ve inziva düzenlemiş, yüzlerce katılımcı ile çalışmıştır.  Oxford Üniversitesi Mindfulness Merkezi Türkiye İş Yeri Danışmanı olarak da görev yapmış, halen bireylerin yanı sıra kurumlar için de mindfulness temelli psikoeğitim programları düzenlemektedir.  Kıvılcım Bilgi Üniversitesi’nde örgütsel psikoloji alanındaki yüksek lisans tezini de mindfulness üzerine tamamlamış ve halen Kent Üniversitesi'nde klinik psikoloji alanında eğitimine devam etmektedir.  Mindfulness ve Şefkat çalışmalarını kurucusu olduğu Mindfulness Hareketi platformunda devam ettirmektedir.

Selin Ilgaz

Selin Ilgaz

Psikolog, Mindfulness MBSR eğitmeni, Program Süpervizörü

Selin Ilgaz Psikoloji ve Nörobilim dallarında uzmanlaştıktan sonra kollarını sıvadı ve hep merak ettiği Mindfulness pratiğini deneyimlemek için yola koyuldu. Meditasyon ile macerası Nepal’de 10 günlük sessiz Vipassana inzivası ile başladı (2014). Bu deneyimle beraber meditasyon ve Mindfulness hızlıca günlük hayatının bir parçası haline geldi ve halen düzenli olarak inzivalara ve eğitimlere katılmaya devam ediyor. Bu pratiğin birçok insana yardımı dokunacağına ikna olarak öğrendiklerini doğru ve bilimsel bir şekilde paylaşmak istedi. 2016 yılında İspanya’da bulunan Mindful Academy’den aldığı eğitimle akredite Mindfulness Temelli Stres Azaltma (MBSR) ve Mindfulness eğitmeni oldu. 2016 yılından bu yana 40’tan fazla eğitim verdi ve yüz yüze 500’den fazla kişiye ulaştı. 2019 yılının Ocak ayında Yoga Alliance onaylı YogANA (RYS) okulunda 200 saatlik Yoga eğitmenlik eğitimini tamamladı. Kişisel pratiği ve eğitmen kimliği bedensel pratiklerden (yoga, dans, tai chi), travma odaklı somatik çalışmalardan ve analitik psikolojiden esinleniyor ve etkileniyor.

MindCare Mentörleri: Team
bottom of page