top of page

Institute for Mindfulness-Based Approaches (IMA)
Eğitmen ve Süpervizör Kadrosu

Bir mindfulness uzmanlık programının en güçlü tarafı eğitimli, deneyimli öğretim ve süpervizyon kadrosudur. 

 

MindCare iş birliği ile Mindfulness Eğitmenlik Programını aktaracak olan IMA öğretim kadrosu mindfulness alanındaki en yüksek profesyonelliği ve deneyimi yansıtacak şekilde Avrupa'nın önde gelen mindfulness araştırmacıları, eğitmenler ve bu alandaki liderlerin yanı sıra ABD ve dünyanın diğer bölgelerinden misafir eğitim görevlilerini de kapsamaktadır. Tüm öğretim üyelerimiz kendi alanlarında mindfulness temelli yaklaşımların uygulaması konusunda deneyimli olup profesyonel deneyimin yanı sıra uzun yıllara yayılan kişisel bir mindfulness pratiğine sahiptir.

Her bir eğitim modülünde farklı bir öğretim üyesi ile tanışan katılımcılar, olabildiğince çok sayıda mindfulness eğitmeni ile çalışarak deneyim edinmiş olurlar. 

Linda Lehrhaupt

Linda Lehrhaupt, PhD

Eğitmen, Süpervizör

Mindfulness Temelli Yaklaşımlar Enstitüsü'nün (Institute of Mindfulness-Based Approaches - IMA) Kurucusu ve Yönetici Direktörüdür. 1983’ten beri meditasyon odaklı çalışmalar yapan Dr. Lehrhaupt 1993 yılından beri de Mindfulness Temelli Stres Azaltma (MBSR) öğretmeye başladı ve 2001'de IMA'nın kuruluşundan bu yana MBSR eğitmenlerini eğitiyor. Massachusetts Üniversitesi Tıp Fakültesi Mindfulness Merkezi (Center for Mindfulness – CFM) tarafından MBSR Eğitici Eğitmen olarak onaylanmıştır ve Performans Çalışmaları alanında doktora derecesi vardır. 

 

Dr. Lehrhaupt, Zen meditasyonunu 1979'da uygulamaya başladı ve Taizan Maezumi Roshi'nin White Plum Lineage geleneğinde Zen Öğretmeni olarak tam yetki aldı. 1976'da Tai Chi ve Chi Kung'a aşık oldu ve Batı'daki ilk nesil Asyalı öğretmenlerin önde gelen temsilcilerinden bazılarıyla eğitime devam etti. 1982'den başlayarak 20 yıldan fazla bir süredir meditatif harekette yenilikçi eğitmen eğitimi programlarını yönetti. Dr. Lehrhaupt, Bir Bilgelik Yolu Olarak Tai Chi (2001) ve Yaşam Dalgalarını Sürmek: Mindfulness ve İçsel Denge (Almanca, 2012) kitaplarının yazarı ve Mindfulness Temelli Stres Azaltma: Sağlığı ve Canlılığı Teşvik Etmek İçin MBSR Programı (2017) kitabının ortak yazarıdır.

 

New York'ta doğup büyüyen Dr. Lehrhaupt, 1983 yılından beri ailesiyle birlikte Almanya'da yaşıyor.

Amir Imani

Amir Imani, MEd.

Eğitmen, Süpervizör

Kanada’da bulunan Toronto Üniversitesi'nden Danışmanlık ve Yetişkin Eğitimi alanında yüksek lisans derecesine sahip olan Amir, Toronto Üniversitesi Psikiyatri Bölümü'nde ruh sağlığı araştırmaları alanında çalışmıştır. 


Amir, 2000 yılından beri akıl sağlığı ve dengeli yaşamda zihin-beden odaklı  yaklaşımların yeri ve uygulanması üzerine çalışıyor. Massachusetts Üniversitesi Tıp Fakültesi Mindfulness Merkezi'nden (Center for Mindfulness – CFM) MBSR Eğitmen Eğitimi Sertifikası almıştır. 2005 yılından bu yana MBSR programları vermekte, aynı zamanda Mindfulness Eğitmenleri yetiştirmektedir.  Hindistan merkezli Omega Wellbeing'in kurucu ortağı ve yöneticisi, İran'ın Orta Doğu bölgesindeki tek hastane ortamında klinik uygulama odaklı MBSR programının kurucu direktörüdür.

Bireylerle olan çalışmaları dışında Amir, kamu ve özel kuruluşlar için de uluslararası düzeyde atölye çalışmaları ve inzivalar düzenlemektedir.

Nils Altner

Nils Altner, PhD

Eğitmen, Süpervizör

Şu anda Almanya Essen Üniversitesi Doğal ve Bütünleştirici Tıp Kliniğinde zihin-vücut terapisti olarak çalışan Dr. Altner,  Massachusetts Üniversitesi Tıp Fakültesi Mindfulness Merkezi (Center for Mindfulness – CFM) MBSR Profesyonel Staj Programı mezunudur.  


Duisburg-Essen Üniversitesi ve Harvard Üniversitesi'nde öğretilen formata sadık kalarak mindfulness pedagojisi, kişilik gelişimi ve sağlık temaları üzerine çalışmalar yapan Dr. Altner, Zen ve Vipassana meditasyonu, Hatha Yoga ve Chi Kung pratiklerinde derin bir deneyime sahiptir. Mindfulness and Health (Almanca) kitabının yazarı ve Çigong'u Okullara Dahil Etmek (Almanca) kitabının ortak yazarıdır.

Elise Jansen

Elise Jansen, BA

Eğitmen, Süpervizör

Elise, yoga ve mindfulness eğitmenidir ve çalışmalarını Norveç Oslo'daki kurucusu olduğu Bloom Studio’da gerçekleştirmektedir. Uzun yıllardır yoga ve meditasyon pratiği deneyimi olan Elise, MBSR Eğitmen Eğitimini IMA ile tamamlamıştır. Aynı zamanda sertifikalı bir Yogaworks, Ashtanga Vinyasa, Restoratif, Yin ve TRE (Gerginlik ve Travma Salınımı) öğretmenidir. Elise, 15 yıldır hem Avrupa hem de Avrupa ötesinde yoga öğretiyor ve son 3 yıldır Mindful Restorative Yoga alanında eğitmen eğitimleri, Mindfulness ve derin dinlenmeye odaklı eğitimler veriyor.

Ingrid van den Hout M.Sci

Ingrid van den Hout M.Sci,

Eğitmen, Süpervizör

İnsan Hareketi Bilimi bölümünü 1989 yılında Amsterdam Vrije Üniversitesi'nde tamamlayan Ingrid, Ruh Sağlığı Hizmetleri alanında psikomotor terapisti olarak çalışıyor. Aynı zamanda, MBSR, MBCT ve Breathworks eğitmenidir. Dövüş sanatları (Aikido) geçmişi ve Vipassana deneyimi vardır. 


2004 ve 2005 yıllarında Massachusetts Üniversitesi Tıp Fakültesi Mindfulness Merkezi'nde (Center for Mindfulness – CFM) MBSR Eğitmen Eğitimi programını tamamlamıştır.  2008 yılında Bangor Üniversitesi tarafından sunulan Mindfulness Temelli Bilişsel Terapi (MBCT) Uzmanlık Programına katıldı ve Radboud Üniversitesi tarafından MBCT üzerine yapılan klinik çalışmalarda kıdemli eğitmen ve değerlendirici olarak görev yaptı. 2006'dan beri Hollanda Mindfulness Enstitüsü'nün (Dutch Institute for Mindfulness) fakültesinde MBSR ve MBCT Eğitmen Eğitmeni olarak görev yapmaktadır. 2013 yılında British Center for Supervision and Team Development' da süpervizör eğitimini tamamlayan Ingrid, Psikosomatik alana olan ilgisi dolayısıyla Breathworks programı eğitmenliğini de tamamlamış ve Hollanda’da Breathworks  İş Ortağı olarak da çalışmaktadır. Aynı zamanda, British Breathworks Organizasyonu’nda eğitmen ve süpervizör olarak görev almaktadır.

Jean Daniel Rüedi

Jean Daniel Rüedi, PhD.

Eğitmen, Süpervizör

Swiss Federal Institute of Technology – EPFL’en doktora derecesine sahip olan ve 15 yılı aşkın bir süre akademik ortamlarda ve şirketlerde yönetici olarak çalıştıktan sonra bağımsız koç ve danışman olarak çalışmaya başlayan Dr. Rüedi, O’Centre Formation’ın kurucusudur. 


Mindfulness Eğitimini IMA’da tamamlayan Dr. Rüedi, Mindfulness Temelli Stres Azaltma (MBSR) ve Mindfulness Temelli Şefkatli Yaşam (MBCL) programlarını vermektedir. Uzun yıllardır meditasyon ve tefekkür odaklı çalışmalar yapmış olan Rüedi, bireysel koçluk, ekip ve sistem koçluğu, NLP, hipnoz, Şiddetsiz İletişim, Transpersonal Terapi ve Kabul ve Kararlılık Terapisi (ACT) alanlarında eğitim almıştır.  İsviçre’de bu alanlarda eğitim vermektedir. 

Wolfgang Schröder

Wolfgang Schröder

Eğitmen, Süpervizör

1985 yılından beri meditasyon ve yoga çalışmaları yapan Wolfgang, aynı zamanda sertifikalı Yoga eğitmenidir.  2012'den beri mindfulness temelli eğitimler veren Achtsamkeitspraxis Berlin'in kurucu ortağıdır. 


Bir kitap satıcısı olarak çalışırken içinden gelen sese kulak veren ve Triratna Sangha'da birkaç yıl süren bir inziva hayatı yaşamaya başlayan Wolfgang, bu süre içinde Budizm üzerine derinleşti ve hayatını bu çalışmalara adamaya karar verdi. 2008 yılında Mindfulness Temelli Stres Azaltma (MBSR) ve daha sonra Mindfulness Temelli Bilişsel Terapi (MBCT) ve Mindfulness Temelli Şefkatli Yaşam (MBCL) programlarında eğitim alan Wolfgang, mindfulness eğitimlerini hem bireylere hem de kurumlara vermektedir. Wolfgang, insanlarla farklı şekillerde yolu kesiştiği, beraber çalışabildiği ve onlara daha fazla farkındalık, açıklık ve nezaket yolunda desteklediği için kendini şanslı hissediyor.

TeamsFoto.PNG

Kıvılcım Kıran, MA. Psych.

Süpervizör, Program Koordinatörü

2016 yılından beri eğitim veren Kıvılcım MBSR, MBCT ve Şefkat programlarının yanı sıra başta mindfulness ve şefkat alanları ile ilgili olmak üzere psikolojik sağlamlık, şefkat, stres, kaygı ve tükenmişlik gibi konular üzerine pek çok bireysel ve kurumsal seminer, etkinlik, atölye ve inziva düzenlemiş, yüzlerce katılımcı ile çalışmıştır.  Oxford Üniversitesi Mindfulness Merkezi Türkiye İş Yeri Danışmanı olarak da görev yapmış, kurumlarda mindfulness temelli psikoeğitim programları düzenlemeye devam etmektedir.

 

Mindfulness eğitmenlik eğitimini İngiltere’de Oxford Üniversitesi (Mindfulnes Temelli Bilişsel Terapi) ve Bangor Üniversitesi’nde (Mindfulnes Temelli Stres Azaltma ve Bilişsel Terapi) ve Almanya merkezli IMA (Institute of Mindfulness Based Approaches)'da  alan Kıvılcım ayrıca Paul Gilbert’ın kurucusu olduğu Compassionate Mind Merkezinden şefkat odaklı terapi üzerine eğitimler aldı ve Şefkatli Zihin Programı eğitmenidir.  Travma çözümlemesi alanlarında ise Somatik Deneyimleme ve EMDR ekollerinin yanısıra Bilişsel Davranışçı Terapi yaklaşımını kullanmaktadır.

Alandaki gelişmeleri takip etmek için düzenli olarak eğitimlere katılmaya, inzivalara gitmeye devam eden Kıvılcım Mindfulness ve Şefkat çalışmalarını kurucusu olduğu Mindfulness Hareketi platformunda devam ettirmektedir.

Selin Ilgaz

Selin Ilgaz, MSc. Psych.

Süpervizör, Program Koordinatörü

Selin Ilgaz Psikoloji ve Nörobilim dallarında uzmanlaştıktan sonra kollarını sıvadı ve hep merak ettiği Mindfulness pratiğini deneyimlemek için yola koyuldu. Meditasyon ile macerası Nepal’de 10 günlük sessiz Vipassana inzivası ile başladı (2014).

 

Bu deneyimle beraber meditasyon ve Mindfulness hızlıca günlük hayatının bir parçası haline geldi ve halen düzenli olarak inzivalara ve eğitimlere katılmaya devam ediyor. Bu pratiğin birçok insana yardımı dokunacağına ikna olarak öğrendiklerini doğru ve bilimsel bir şekilde paylaşmak istedi. 2016 yılında İspanya’da bulunan Mindful Academy’den aldığı eğitimle akredite Mindfulness Temelli Stres Azaltma (MBSR) ve Mindfulness eğitmeni oldu.

 

2016 yılından bu yana 40’tan fazla eğitim verdi ve yüz yüze 500’den fazla kişiye ulaştı. 2019 yılının Ocak ayında Yoga Alliance onaylı YogANA (RYS) okulunda 200 saatlik Yoga eğitmenlik eğitimini tamamladı. Kişisel pratiği ve eğitmen kimliği bedensel pratiklerden (yoga, dans, tai chi), travma odaklı somatik çalışmalardan ve analitik psikolojiden esinleniyor ve etkileniyor.

bottom of page